Блог категорії Публікації

Оцінка діяльності низки органів виконавчої влади, місцевого самоврядування за напрямком «взаємодія з громадськістю»

Оцінка діяльності низки органів виконавчої влади місцевого самоврядування за напрямком «взаємодія з громадськістю»

Творчий центр ТЦК розробив методологію для оцінки стану співпраці громадянського суспільства та органів державної влади, а регіональні експерти пілотували методологію дослідження на 9 центральних органах виконавчої влади та органах місцевого самоврядування з різних регіонів України.

 

Методологія зосереджена на оцінці таких ключових сфер взаємодії громадськості і влади як інформування, консультації, залучення громадськості до процесу вироблення політики та прийняття рішень, а також партнерства між обома сторонами. Експерти також надали конкретні рекомендації щодо вдосконалення співпраці.

 

Якщо проаналізувати звіти, можна зробити певні висновки щодо ефективності співпраці органів державної влади з громадськістю. Зокрема, інформація для громадськості про розроблення, прийняття та реалізацію рішень органами влади часто важка для сприйняття та перенасичена термінологією; консультації з громадськістю замінюються прийомом громадян, немає   системності та механізму зворотного зв’язку за наслідками консультацій; наявність консультативно-дорадчих органів не завжди сприяє максимальній залученості і поінформованості громади; а партнерство як найвищий рівень взаємодії ще на ранніх етапах розвитку.

 

Середні показники 9 пілотних органів влади щодо ефективності співпраці з громадськістю відповідно до 4 критеріїв (за шкалою від 0 до 4 по наростаючій, 4 – найкращий результат)

  • Інформування: 2.69
  • Консультації: 2.23
  • Участь громадськості у виробленні та реалізації державної політики: 2.22
  • Партнерство: 2.72

 

Основні рекомендації щодо покращення співпраці громадянського суспільства та органів державної влади для органів влади:

  • розробити комунікаційну стратегію взаємодії органу влади з громадськістю
  • посилити використання соціальних мереж як каналу інформування та консультування з представниками громадськості
  • покращити прозорість формування консультативно-дорадчих органів, висвітлювати їх діяльність та сприяти звітуванню перед громадами
  • запровадити щорічне публічне звітування органу влади про підсумки своєї роботи щодо залучення громадськості до прийняття рішень
  • систематично інформувати про наявні механізми залучення громадськості
  • (у випадку відсутності) створити новий департамент чи підрозділ, який займатиметься налагодженням та реалізацією взаємодії з громадськістю; або ж визначити посадову особу з відповідними функціями

 

Публікацію підготовлено в рамках проекту “Громадянське суспільство задля розвитку демократії та прав людини”, що фінансується Міністерством закордонних справ Данії. Думки, висновки чи рекомендації належать авторам та упорядникам цього видання і не обов’язково відображають погляди Міністерства закордонних справ Данії, Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй чи інших агенцій ООН.