Новини

Громадські активісти і місцева влада Херсонщини співпрацюють у сфері відкритих даних

Херсон, 26 серпня 2015 - Громадські активісти з усієї України зібралися на першому Херсонському регіональному форумі з відкритих даних, щоб представити і обговорити сучасні способи створення інформаційних і комп'ютерних технологій для міст на прикладі Херсону, зокрема можливостей відкритих даних для громад.

 
ODF-Kherson-33Форум проводився Херсонським регіональним благодійним фондом "Об'єднання", лідер якого, Юрій Антощук, був учасником інноваційної школи ПРООН OpenIdeas4UA у 2012 році. Юрій розказав, що Херсон досить активно використовує цифрові технології для візуалізації відкритих даних. "Усе почалося наприкінці 2013 року, коли ми з членом міської ради Ігорем Козаковим розробили карту Херсонської області, на якій протягом декількох років ми відмічали вартість ремонту водостоків, дахів, ліфтів тощо. Перший час підтримуючи карту нашими власними зусиллями, ми змогли привернути увагу Google і запустили програму цифрового перетворення Херсонської області з метою підвищення її інвестиційної привабливості. Відкрите врядування є його важливою складовою".
 
Відкриваючи форум, мер Херсона Володимир Миколаєнко відзначив ефективність проекту "Відкритий бюджет", який спочатку підтримувався проектом ПРООН "Демократизація та права людини в Україні" та імплементувався Центром політичних досліджень та аналізу. "Найбільш нашої уваги в ході форуму буде йти до питання відкритого бюджету", сказав пан Миколаєнко. "Це важливо для всіх учасників форуму і міста в цілому, і має принести певні вигоди для громадян Херсона".
 
20150827У свою чергу, віце-мер Віктор Іванушкін, представляючи відкритий бюджет Херсона, зазначив: "Після отримання інформації про витрати і доходи міста, громадяни зможуть виконувати нагляд і контроль, а також впливати на прийняття рішень засобами сучасних технологій". Представник міської ради розповів учасникам форуму, де знайти і як обробляти публічну інформацію. На даний момент, можна отримати інформацію про витрачання бюджетних коштів, земельні питання, прийняття певних норм. Інші онлайн послуги на основі Google Maps допомагають громадянам отримати інформацію про власність і місцевих представників парламенту в межах міста. Вони були розроблені на основі даних, наданих владою міста Херсона.
 
Експерт з ефективного управління та громадянського суспільства проекту "Демократизація та права людини в Україні" Діана Зубко презентувала останні зміни в законодавстві України, що відповідають кращим світовим практикам. "Основними власниками і менеджерами відкритих даних у різних країнах є органи влади, включаючи місцеву владу. Вони все частіше приходять до висновку, що необхідно забезпечити доступ громадян до даних у різних країнах по всьому світу, і, нарешті, в Україні", - сказала пані Діана у своєму виступі, підкресливши, що відкриті дані дозволяють зміцнити демократію, поліпшити прозорість і підвищити інновації, коли громадяни та посадові особи об'єднують свої дії.
 
ODF-Kherson-4Відповідно до декількох Законів України 2015 року, оприлюднення публічної інформації у формі відкритих даних скоро стане обов'язковим для органів державної влади, однак місцева влада часто приймає рішення щодо рівня своєї участі на основі громадського запиту. Будучи однією з найактивніших громадських організацій у Херсонській області, БФ "Об'єднання" підвищує обізнаність щодо попиту і пропозиції відкритих даних у Херсоні, а саме Херсонської міської ради та громадських активістів. Після сесії запитань і відповідей і після завершення форуму стало зрозумілим, що існує необхідність проводити як концептуальні, так і практичні семінари-тренінги щодо відкритих даних, недоторканності приватного життя і їх застосування на місцевому рівні.
 
"Ми бачимо, що люди мають слабке уявлення про відкриті дані, й тому ми вирішили організувати перший регіональний форум з відкритих даних, на якому експерти в цій області можуть поділитися своїм досвідом і показати, що вже було зроблено в Україні", - зазначив Юрій Антощук, "Наступним кроком буде проведення серії майстер-класів про те, як картографування і візуалізація даних можуть бути використані в управлінні нашими містами".
Kherson-Forum-1