Новини

Міжнародна конференція з благодійності та волонтерства розглядає шляхи вирішення конфлікту на сході України

26 лютого в Києві відбулася VII Міжнародна конференція Українського форуму благодійників «Благодійність та волонтерство в дії: рятуємо, примирюємо та будуємо майбутнє» за підтримки проекту ПРООН «Демократизація і права людини в Україні» та інших партнерів.

 
10404161 828325827232776 3602491627640728030 nЩороку тема конференції відображає найактуальніші питання та тренди сфери благодійності. Цьогорічна конференція, маючи на меті проаналізувати роль благодійників і волонтерів як агентів процесу побудови миру, розв'язання конфлікту й примирення у суспільстві, об'єднала безпрецедентну кількість учасників - понад 350 волонтерів і півсотні представників ЗМІ.
 
"Гуманітарна допомога, примирення - те, чим жили благодійники у 2014 році і продовжують жити сьогодні - ось фокус нашої сьомої міжнародної конференції", - наголосила Анна Гулевська-Черниш, директор Українського форуму благодійників.
 
Благодійники та волонтери є зараз рушійною силою суспільства. За даними дослідження «Волонтерство в Україні», проведеного Gfk на замовлення ООН, українці схильні до визнання великої ролі волонтерського руху в суспільних процесах: 85% вважає, що волонтерський рух допомогає зміцненню миру, а 81% схильні вважати волонтерський рух обов'язковою складовою громадянського суспільства. Крім того, 74% українців жертвували кошти на різні цілі протягом 2014 року, з яких 25% почали жертвувати тільки протягом останніх 12 місяців.
 
11031028 828215623910463 8742605699568343813 nКлючову доповідь конференції "Роль благодійності в часи конфлікту" виголосила Авіла Кілмюррей з Північної Ірландії, директорка Глобального фонду для фондів громад, яка має 40 років досвіду благодійної діяльності в конфліктному суспільстві. "Починати примирення треба під час конфлікту. Уявляйте будівництво миру під час усіх циклів конфлікту. Миротворчість - це процес, а не подія. Говоріть із противниками на всіх рівнях суспільства - не лише на політичному. Шукайте свіжі ідеї. У благодійності є для цього потенціал", - підкреслила пані Авіла, для якої примирення - не просто слова, а справа всього життя.
 
Суттєвою відмінністю цьогорічної конференції з благодійності від шістьох попередніх була присутність високопосадовців. Під час панельної дискусії "Конфлікт в Україні: шляхи взаємодії громадянського суспільства, держави та міжнародної спільноти" зливу запитань прийняли на себе Ростислав Павленко, заступник голови Адміністрації Президента України, і Микола Чмерук, директор Департаменту податкової і митної політики Міністерства фінансів України.
 
11001832 828245963907429 7071915071862467744 nУ роботі конференції взяла участь дружина Президента України Марина Порошенко, голова Ради Благодійного фонду Петра Порошенка, яка вручила відзнаку "Голос благодійності" журналістам, що популяризують, розслідують і аналізують благодійництво і волонтерство. Громадськість проголосувала за такі національні і регіональні редакції ТБ, радіо, ЗМІ: Cenzor.net, "Вікна. СТБ", 1+1, "Воїни добра" на Ера.FM, «Газета по-українськи», «Дзеркало тижня» та багато інших.
 
"Громадянське суспільство сьогодні очолили волонтери і благодійники. Без вас державна влада не впоралася б із усіма проблемами, - підкреслила пані Марина. - Особлива подяка тим, хто ризикуючи власним життям, евакуює людей із зони конфлікту".
 
Волонтери, що допомагають людям із зони бойових дій, забезпечують бійців АТО і роблять усе можливе і неможливе для України, отримали нагороди від Президента України, які вручив Ростислав Павленко, заступник голови Адміністрації Президента України.
 
Одна з найемоційніших дискусій точилася в рамках круглого столу "Суспільне примирення: ключові передумови". Учасники обмінялися першим досвідом налагодження діалогу в громадах під час конфлікту. Обговорення за участю представників громадських організацій та ініціатив модерувала експертка ПРООН Інна Терещенко, голова ради директорів Одеської обласної групи медіації. Особливо цікавим був досвід ДОО ВГО "Комітет виборців України", що, заручившись підтримкою ПРООН, працює в сфері відновлення життєдіяльності та захисту прав людини на постконфліктних територіях Луганської та Донецької областей.
 
Даючи інтерв'ю на сцені про світовий рух волонтерів, Джеф Пруіт, керівник відділу розвитку програм, програма "Волонтери ООН", сказав: "Волонтером може бути кожен незалежно від статі, статків, віку, освіти чи професії". Відповідаючи на питання модераторки розмови Таміли Ташевої, співзасновниці-координаторки громадської ініціативи «КримSOS», пан Джеф підкреслив, що волонтерство розквітає переважно в часи великого розпачу, якщо не війни, то стихійних лих.
 
Поки в Україні постають питання професійного вигорання волонтерів, інституалізації добровольчого руху та фіскальні аспекти, розвинені країни, які вже пройшли через ці проблеми, прогнозують перспективи глобального волонтерства. "Майбутнє за онлайн-волонтерством, - каже Джеф Пруіт. - У програми "Волонтери ООН" уже є така платформа, і вона стає дедалі популярнішою. Якщо ви живете у Бразилії, але хочете допомогти Мозамбіку, ви можете створити веб-дизайн благодійникам із будь-якої точки на планеті".
 
new donbass rus eng print final coverІншою цікавою подією конференції був майстер-клас "Новий Донбас: зміна системи стосунків", під час якого Лариса Артюгіна, режисер кіно й телебачення, учасник групи кіно громадянського суспільства Babylon 13, та Олександр Фоменко, актор, режисер, головний менеджер проекту "Новий Донбас", що разом з іншими волонтерами допомагали громаді міста Миколаївка Донецької області, презентували абетку волонтера, що хоче працювати на сході України.
 
Отже, учасники конференції навчалися оцінювати потреби громад, жити за новим податковим законодавством для благодійників, примирювати і будувати діалог у громаді, надавати психологічну допомогу і силою спільної праці і мистецтва витягувати допомагати людям у постконфліктних ситуаціях.