Новини

Національний хакатон на тему комунікації та безпеки в умовах конфлікту

4-5 квітня 2014 року - У м. Києві був проведений Національний хакатон на тему комунікації та безпеки в умовах конфлікту, що уперше в Україні був організований Радою національної безпеки та оборони України та громадською платформою SocialBoost у партнерстві з ПРООН.

 
Близько 80 громадських активістів, представників IT сектору, дизайнерів та інших фахівців взяли участь у дводенному заході, щоб розробити проекти для вирішення актуальних проблем громадської безпеки.
 
Як забезпечити власну безпеку в умовах конфлікту? Як з-поміж безлічі новин та даних повідомлень, якими насичений інформаційний простір, обрати найбільш достовірні джерела та отримувати чітку і легку для сприйняття інформацію? Як максимально ефективно організуватися з друзями, колегами чи сусідами в умовах конфлікту? Відповіді на ці питання обговорюють учасники заходу, розробляючи понад 20 актуальних ідей громадських проектів.
 
Відкриваючи захід, Вікторія Сюмар, заступник секретаря Ради національної безпеки і оборони України, сказала: "Національний хакатон має народити нові ідеї та програми щодо комунікаціі та безпеки в умовах конфлікту. Доба креативу, сподіваюся, завершиться реальними інноваціями. Якщо вдасться розробити програму ефективного контролю за владою, виявлення корупційних схем - буду щаслива. Найбільші загрози безпеці краіні далеко не завжди ззовні, часто вони всередині. Корупція вбиває довіру, без довіри не буває стабільноі влади і безпеки. Результатів чекаємо завтра. Експеримент для РНБО новий і дуже цікавий, вірю в креатив і таланти украінських IT-шників".
 
Ідеї проектів, що були подані до участі в хакатоні, переважно стосувалися наступних напрямків:
  • Інформаційна безпека, візуалізація новин та інформації
  • Персональна та масова безпека
  • Самоорганізація в умовах конфлікту
 
"Серед тих українців, які мають вдома комп'ютер, 82% мають доступ до інтернету. Також до 2 млн осіб в Україні користуються мобільним інтернетом. Тому потенціал громадських IT проектів є величезним у нашій державі, та особливо посилюються ситуацією, що склалася протягом останніх кількох місяців", розповів Денис Гурський, координатор громадської платформи SocialBoost. Він також ознайомив учасників із прикладами подібних проектів, які були успішно реалізовані в країнах світу.
 
Захід проводився за підтримки Програми розвитку ООН в Україні. Джефрі Прюїт, в.о. заступника Постійного Представника ПРООН, зауважив: "Події останніх 4 місяців в Україні були як об'єднуючими, так і роз'єднуючими для українського суспільства. Ми в ПРООН захоплені значною активністю громадськості та готовністю IT спільноти приділяти час розробці та втіленню ідей задля розбудови довіри та взаємодії між громадянами та органами влади. Україна продовжує перебувати в доволі складних умовах, але вона також має дуже творчих, обізнаних громадян. ПРООН вітає їхні спільні зусилля та продовжуватиме підтримку діяльності з метою підвищення суспільної безпеки".
 
Серед 11 ідей, що розроблялися протягом хакатону, журі визначило переможців у трьох номінаціях.
 
У номінації «Інформаційна безпека та візуалізація новин» переміг проект Зіновія Матчишина та Михайла Буділова SemaSearch, які запропонували розробити антикорупційний сайт, щоб вносити на нього інформацію на основі відкритих даних про власність публічних осіб чи про укладені договори та встановлювати зв'язки між різними людьми та компаніями, організаціями. Таким чином, за допомогою семантичного пошуку сервіс встановлюватиме ланцюжки-зв'язки між особами чи компаніями, які на перший погляд не пов'язані між собою.
 
У номінації «Персональна і масова безпека» переміг проект «Swiss knife». Як повідомив його автор Олександр Рибак, цей мобільний додаток інформуватиме про загрози – військові, природні чи техногенні. За задумом розробників, сигнал про небезпеку та її рівень має надходити від державних органів, наприклад, від РНБО. Окрім інформування про загрозу, у додатку будуть найважливіші відомості щодо цивільної оборони, у тому числі інформація про сховища.
 
У номінації «Самоорганізація в умовах конфлікту» переміг проект «B-beeper». Його автор Валерій Решетар представив демо-версію мобільного додатку, який фіксує небезпечні місця на карті і, якщо користувач в таку місцевість потрапляє, то повідомляє вид небезпеки та заходи, які необхідно вжити для власної безпеки.
 
Кожен із переможців отримає фінансову допомогу на доопрацювання прототипів проектів та втілення ідеї у життя в обсязі до 1000 доларів. Як розповів Денис Гурський, координатор громадської платформи SocialBoost, аналогічні хакатони пізніше цього року планується провести у Харкові, Дніпропетровську, Донецьку, Одесі.