Новини

Без громадянської освіти неможливо почути голос молоді

Київ, 10-12 серпня 2017 р. - Громадянська освіта допомагає молоді бути добре проінформованими, активними громадянами, залученими у процеси вироблення політики та демократичного управління. Дослідження громадянської обізнаності, проведене ПРООН у липні-вересні 2016 року, підтвердило важливість зміцнення громадянської освіти в Україні.

IMG 4280sОпитування продемонструвало, що рівень обізнаності громадян щодо їхніх прав та обов'язків, а також щодо механізмів залучення у життя місцевих громад варто посилювати. Проте, соціологічне опитування Молодь України, 2015 виявило підвищену зацікавленість молодого покоління до сприяння позитивним змінам на місцевому та регіональному рівнях. Згідно з результатами опитування, 54% молодих людей брали участь принаймні в одній громадській ініціативі за останні 12 місяців, 88% респондентів вказали принаймні одну громадську ініціативу, в якій вони зацікавлені, і 38% опитаних брали участь у діяльності організацій громадянського суспільства протягом останнього року. Цікаво, що 2% опитаних є членами молодіжних неурядових організацій, а 6% беруть участь у заходах організацій громадянського суспільства.

На державному рівні громадянська освіта визначена національним пріоритетом згідно з Національною стратегією сприяння розвитку громадянського суспільства на 2016-2020 роки, Планом заходів Уряду на 2017 рік щодо реалізації Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства, Державною цільовою соціальною програмою "Молодь України" на 2016-2020 роки. Міністерство освіти України також включило громадянську освіту до навчальної програми середньої школи.

В Україні вже функціонує низка ініціатив з неформальної громадянської освіти: Всеукраїнська освітня програма демократичного громадянства "Демократична школа", цикл відеокурсів "Громадянська освіта" на платформі онлайн-навчання Prometheus, курс Відкритого університету Майдану "Громадськість та влада: дієві механізми впливу" , а також різноманітні школи громадянської активності, що регулярно проводяться за підтримки різних донорів.

10-12 серпня ПРООН в партнерстві з Міністерством молоді та спорту України та Державним інститутом сімейної та молодіжної політики провела стратегічну сесію щодо розробки програми громадянської освіти для молодіжних працівників/-ць. 38 учасників з усієї України обговорили концепцію та формат майбутнього спеціалізованого навчального курсу, метою якого є надати молодіжним працівникам знання та навички, щоб скеровувати молодь, як ефективно вирішувати проблеми у місцевих громадах, брати участь у процесі прийняття рішень та сприяти позитивним перетворенням на регіональному та місцевому рівнях.

Активні молоді громадяни, молодіжні працівники, експерти, представники неурядових організацій, органів державної влади та ПРООН обмінялися поглядами та ідеями щодо майбутнього курсу громадянської освіти. Формат "Пошуку майбутнього" стратегічного семінару заохочував широке коло учасників брати участь у жвавих дискусіях щодо найкращої концепції відповідно до інноваційних принципів ПРООН.

Курс громадянської освіти забезпечить знаннями щодо демократичного громадянства та прав людини, а також ознайомить з практичними інструментами участі молоді у процесі вироблення політики на національному та місцевому рівнях.

"Важливо враховувати думки практиків, які щодня працюють з молоддю. Громадянська освіта є необхідною для надання можливості молодим людям сприяти позитивним змінам у своїх місцевих громадах. Це відповідає пріоритетам Державної програми "Молодь 2020" та реформі децентралізації. Міністерство молоді та спорту зацікавлене в якнайшвидшому напрацюванні курсу громадянської освіти та його подальшому впровадженні", - підкреслив заступник Міністра молоді та спорту Олександр Ярема учасникам заходу.

Програма "Молодіжний працівник" спрямована на підвищення професійного рівня державних службовців та представників громадянського суспільства, що працюють з молоддю, сприяння залученню молоді до вироблення політики та співпраці між молоддю і державними органами щодо розробки та реалізації молодіжної політики.

ПРООН започаткувала програму "Молодіжний працівник" у 2014 році спільно з Міністерством молоді та спорту України та Державним інститутом сімейної та молодіжної політики. Вперше молодіжна робота була визначена як окрема галузь, яка вимагає спеціально підготовлених фахівців. Участь у Програмі безкоштовна. Програма є національною, і ґрунтується на принципах неформальної освіти задля доступності широкій аудиторії. Близько 30% випускників Програми є представниками професій, які безпосередньо не пов'язані з молодіжним сектором.

Ініціатива підтримується в рамках проекту ПРООН "Громадянське суспільство задля розвитку демократії та прав людини в Україні", що реалізовується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії.