Новини

Запуск третього циклу процесу УПО в Україні: почнемо з альтернативного погляду

19 квітня 2017 року, Київ - понад 70 правозахисників з організацій громадянського суспільства та Офісу Омбудсмена зібралися на представлення альтернативних доповідей в рамках 3-го циклу УПО в Україні УНІВЕРСАЛЬНИЙ ПЕРІОДИЧНИЙ ОГЛЯД: АЛЬТЕРНАТИВНИЙ ВИМІР. 

У листопаді 2017 року Україна представить свою доповідь в рамках третього циклу Універсального періодичного огляду (УПО), який являє собою унікальний процес, що включає огляд станів дотримання права людини всіх держав-членів ООН. УПО - це процес керований державою, який дає кожній країні можливість заявити, що вони зробили для поліпшення своєї ситуації з правами людини і виконання своїх зобов'язань в цій сфері. У той же час можливості, які пропонує УПО для поліпшення захисту прав людини, можуть бути реалізовані в повній мірі тільки за допомогою залучення і мобілізації зусиль національної інституції з прав людини та громадських організацій, оскільки УПО, в першу чергу, є інструментом експертного огляду за участю держав.

У своєму вітальному слові Валерія Лутковська, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, акцентувала увагу на важливості створення та розвитку платформу УПО, яка може розширити і посилити співпрацю між урядом, правозахисниками та Омбудсманом, а також засобами масової інформації в справі заохочення та захисту прав людини. "Це моя країна, я живу тут і хочу, щоб в Україні дотримувалися прав людини. Альтернативні звіти УПО від Омбудсмана і ОГС можуть стати потужною рушійною силою в наданні допомоги державі в просуванні прав людини», - сказала Омбудсман.

Таким чином, Омбудсман і численні коаліції НГО представили свої альтернативні доповіді з ключовими висновками, проблемами і рекомендаціями для уряду. У зв'язку з цим ПРООН в Україні у співпраці з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини і в координації з Міністерством юстиції України відкрила для всіх зацікавлених сторін можливість представити свої альтернативні погляди і обговорити їх з урядом. У 16 альтернативних звітах правозахисні НГО висвітили найважливіші питання прав людини: просування верховенства права, забезпечення свободи асоціації, мирних зібрань та вираження думок, боротьба з дискримінацією та забезпечення толерантності, протидія застосування тортур, права дітей в Україні, ґендерна рівність, права жінок, насильство за ознакою статі, порушення прав людини пов'язані з конфліктом, права і свободи внутрішньо переміщених осіб в Україні. Відповідно, у багатьох альтернативних доповідей громадськості було зазначено про низький рівень виконання попередніх рекомендацій , а також про нові правозахисні виклики, що виникли у результаті конфлікту.

Під час попереднього циклу УПО щодо України держава отримала 145 рекомендацій від 47 країн, з яких 115 було прийнято Урядом, 3 – було прийнято частково та 28 - відхиллено. Більшість зауважень до України стосувались таких сфер, як боротьба з дискримінацією (40 рекомендацій), верховенство права (30), пенітенціарна система (16), виконання міжнародних конвенцій (15), права дитини (14).

У матеріалі, який будо розроблено Коаліцією НГО «Справедливість заради миру в Донбасі», підготовленому за підтримки ПРООН, розглядаються порушення прав людини, скоєні під час конфлікту, в тому числі проблеми незаконного затримання і тримання під вартою, вербування дітей у збройні сили, сексуального насильства, обстрілу медичних установ та інші важливі питання. Наприклад, правозахисникам вдалося виявити більше 150 незаконних місць утримання під вартою по обидва боки лінії зіткнення. На основі більш 280 інтерв'ю з жертвами порушень прав людини було виявлено понад 90 жінок, які пережили сексуальне насильство в тюрмах, створених незаконними військовими групами. Активісти також зафіксували не менше 30 випадків вербування дітей у збройному конфлікті в Донбасі після початку військових дій, деякі з яких були молодше 15 років, що відповідно до міжнародного гуманітарного права чітко визначено як військовий злочин. Крім того, кількість зниклих без вести осіб, природно, велике в період збройного конфлікту; За даними НПО «Мирний Берег», в даний момент 1 023 людини, з них 598 цивільних осіб, в тому числі 19 дітей вважаються зниклими. Автори доповіді запропонували свої рекомендації щодо вирішення вищезазначених проблем

Світлана Колишко, керівник групи з прав людини ПРООН в Україні, наголосила: «У 2012 році ПРООН взяла на себе провідну роль у вивченні можливостей цього механізму для просування прав людини в Україні, підвищення обізнаності про цей механізм і забезпечення того, щоб всі зацікавлені сторони виграли від участі в процесі підготовки до УПО в Україні. І в 2017 році ми все ще віримо у важливість встановлення міцних зв'язків між урядом і громадянським суспільством, як ключового елемента для успіху розвитку і реформ в будь-якій країні. Сьогоднішній захід, що об'єднав громадянське суспільство, національні правозахисні установи і представників уряду, надає багато можливостей для всіх зацікавлених сторін почути, бути почутими, налагодити активну співпрацю, спрямовану на захист і заохочення прав людини в Україні".

Таким чином, цей захід став платформою для координації альтернативних позицій ОГС, щоб краще відстоювати їх в Женеві в листопаді цього року, де Україна прийме участь у сесії Ради ООН з прав людини в ході розгляду підсумкового звіту Робочої групи з УПО щодо України. Це запустить новий план дій на наступні 4 роки, протягом яких Україна повинна виконати всі прийняті рекомендації щодо поліпшення ситуації з правами людини у державі.