Новини

Соціальні інновації: нові шляхи вирішення старих проблем

Найменш продуктивний шлях – застосовувати ті самі підходи до проблеми, навіть якщо це не працює, сподіваючись, що цього разу результат буде кращим. Саме тому IX Міжнародна конференція Українського форуму благодійників зосереджена на соціальних інноваціях.

32907373806 d1b4ef48bb zЯк віднаходити нові підходи, свіжі ідеї і невипробувані перспективи; що можна почерпнути із творчих розробок тих, кому вже вдалося здійснити щось подібне, здобути успіх або винести корисний досвід навіть із невдалих спроб? ПРООН виступила співорганізатором конференції і тематичного заходу, присвяченого вимірюванню соціальних змін задля обміну знаннями і досвідом у сфері соціальних інновацій між громадськими активістами, а також для зміцнення потенціалу ОГС щодо управління соціальним впливом.

На конференції намагалися охопити на широке коло питань, починаючи із визначення, що таке соціальні інновації і що означає думати нестандартно, які люди потрібні, щоб сприяти інноваціям, де знайти ресурси для їх запровадження, які найкращі практики варто переймати, як спілкуватися по-новаторському, і багато інших питань. Серед 300 учасників заходу були представники організацій громадянського суспільства з України та інших країн, надавачі послуг, що спеціалізуються на соціальних інноваціях, українські державні установи та міжнародні донори.

Впродовж останніх 5 років Програма розвитку Організації Об'єднаних Націй приділяє велике значення соціальним інноваціям у європейському регіоні і країнах СНД в цілому і в Україні зокрема. Серед найбільш цікавих прикладів, представлених на конференції, були застосування «позитивної девіантності» та інших інноваційних підходів до вирішення проблем молоді в Македонії; альтернативні моделі фінансування з досвіду Хорватії; стратегія краудфандингу для стартапів, що реалізуються підприємцями із районів, постраждалих від конфлікту в Україні; створення повноцінних інноваційних лабораторій у Молдові (MiLab) і Грузії (ServiceLab); спроби окремих українських міськадміністрацій запроваджувати соціальні інновації у своїх містах тощо.

Метод «позитивної девіантності» полягає у тому, щоб знайти тих, хто вже зміг знайти рішення для певних проблем у цій самій спільноті. Коли буде знайдено підхід, який працює в певній спільноті, винахідник такого підходу («позитивний чемпіон», який знайшов нестандартне рішення своєї проблеми) може передати свій досвід місцевому населенню. Наприклад, Дежан Докузовскі з представництва ПРООН у Македонії, який допоміг зміцнити стійкість громади на місцевому рівні завдяки методу позитивної девіантності, розповів про випробування різних інноваційних підходів для знаходження найкращих рішень існуючих проблем, з якими стикаються молоді люди.

Мобілізація ресурсів для інноваційних проектів та ініціатив не менш важлива, ніж знаходження рішень проблем. ПРООН також підтримує альтернативні моделі фінансування, зокрема, краудфандинг (спільнокошт). Роберт Пасічко з представництва ПРООН у Хорватії розповів, як після успішного досвіду краудфандингу, він брав участь у створенні Академії краудфандингу та Лабораторії альтернативного фінансування ПРООН, що підтримують нові фінансові моделі у понад 20 країнах по всьому світу. Він також розповів, чому, на його думку, інновації у сфері фінансування й енерговикористання – це чудова нагода для запобігання кліматичним катастрофам і поширення сталого розвитку.

Панельна дискусія була присвячена успішним прикладам «інноваційних лабораторій». ПРООН працює в майже 170 країнах і територіях, допомагаючи у подоланні бідності і скороченні нерівності та соціальної ізоляції. У цих країнах ми бачимо все більше і більше людей, особливо молодих жінок і чоловіків, які розширюють рамки залучення громадян і працюють, щоб побудувати майбутнє, якого вони прагнуть. Ми бачимо, як з’являються нові інфраструктури соціальних інноваторів, підприємців і представників громадянського суспільства, і стаємо свідками кардинальних зрушень у сфері розвитку, поштовх яким дали нові технології і нові моделі фінансування.

Інновації для розвитку означають виявлення ефективніших рішень, які приносять користь людям, які потерпають від тих чи інших проблем – населенню і урядам, отримувачам нашої допомоги. Досягнення Цілей сталого розвитку (ЦСР) вимагає цілеспрямованих, продуманих інвестицій для віднайдення нових способів стимулювання змін. Під час дискусії, проведеної ПРООН, ми обговорили з Дмітрі Бєланом з MiLab у Молдові, Гіоргієм Бобгіашвілі з ServiceLab у Грузії, представниками деяких українських міськадміністрацій, які успішні практики можуть сприяти соціальним інноваціям у їхніх містах та чимало інших питань.

Після того, як проект із використанням соціальних інновацій було впроваджено, надзвичайно важливо, аби була можливість поширити підтверджену конкретними прикладами інформацію про те, яким соціальним змінам посприяв проект. Тому ПРООН підключило до обговорення Деміена Хаттона з InFocus (Великобританія), щоб поговорити з ОГС про те, чому важливо оцінювати соціальні зміни, які ключові фактори для вимірювання соціальних змін, хто має бути залучений у цей процес, і на чому зосередитись для того, щоб ефективно провести оцінку впливу.

Довідкова інформація:

ПРООН вже понад 5 років активно підтримує поширення соціальних інновацій у Європі і країнах СНД в цілому і в Україні зокрема. По всьому регіону з'явилися табори соціальних інновацій і хакатони, покликані стимулювати швидке віднайднення варіантів рішень таких питань, як забезпечення доступу до публічної інформації, покращення транспортних послуг, забезпечення медичних потреб і прав людини. Працюючи над формуванням політики, що враховує громадянські ініціативи, ПРООН підтримує проведення так званих "громадських майстерень", де формулюються проблеми, після чого відбувається пошук загальних рішень із залученням до обговорення громадськості, і узгодження подальших кроків з місцевою владою. Відбулося тестування нових способів вирішення нагальних проблем за допомогою цифрової участі і онлайн-консультацій, а також повідомлення про такі проблеми, наприклад, у випадках корупції. Окрім того, широко вивчалися існуючі у регіоні можливості об’єднання зусиль громади для збору коштів на найважливіші проекти за допомогою краудфандингу і використання потенціалу відкритих даних для соціально-економічного розвитку.

В Україні, ПРООН підтримує заходи, пов’язані з соціальними інноваціями, в рамках яких відбувається пошук рішень для міськадміністрацій та обговорення проектів задля розширення доступу до інформації, покращення транспортних послуг та ліквідації наслідків конфлікту. ПРООН також підтримує підходи із широким залученням населення для відкриття даних про міський бюджет та впровадження програмного забезпечення, яке на сьогодні вже застосовується у 36 містах та 9 обласних і районних радах по всій Україні.

ПРООН співпрацює з урядовими та неурядовими партнерами, щоб переконатися, що відкриті дані стають частиною законодавства України, а також допомогти країні оцінити, наскільки вона готова до відкритих даних. На даний час широкій громадськості доступні майже 11 000 баз даних від 1 100 власників. Окрім того, ПРООН недавно запустила Академію краудфандингу для підприємців, які постраждали від конфлікту, яка працює у співпраці зі своїми партнерами у Спільнокошті; в даний час платформа працює з 30 підприємцями, щоб відточити їхні навички із залучення альтернативного фінансування.


Захід організовано ПРООН в рамках проекту «Демократизація, права людини та розвиток громадянського суспільства», що реалізується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії.