Новини

Звітування депутатів – вимога демократії чи примха громадськості?

Київ, 6 лютого 2017 - В Українському кризовому медіа-центрі учасниками Ініціативи «Відкритий парламент» відбулась презентація єдиної форми звітування народних депутатів.


1Україна приєдналася до Декларації відкритості парламенту рівно рік тому - 5 лютого 2016 року. Це міжнародний стандарт, покликаний забезпечити відповідальне виконання парламентами їхньої представницької функції. До річниці діяльності Ініціативи «Відкритий Парламент» в Україні (що функціонує в рамках проекту ПРООН-ВРУ-ЄС «Рада за Європу»), активісти руху «ЧЕСНО» та учасники Ініціативи «Відкритий парламент» проаналізували як народні депутати звітують про свою діяльність - практику, що покликана зробити роботу народних обранців відкритою та зрозумілою громадянам.

Підзвітність політиків - це аксіома цивілізованого суспільства. Разом з тим, за результатами дослідження ЧЕСНО, лише 15% народних депутатів публікують звіти про свою діяльність. Інші не дотримуються ЗУ «Про статус народного депутата». Загалом, громадськості доступні звіти 63 народних депутатів за будь-який період 2016 року. Це становить лише 15% від 423 депутатів. Дані свідчать, що ці депутати в середньому на 8% краще відвідують пленарні засідання (за даними письмової реєстрації), а їхні картки присутні на голосуваннях на 10% більше. Ті, що звітують, - більшою мірою мажоритарники - хваляться у своїх звітах благодійністю та «вибиванням» грошей на округ.

2Моніторинговий комітет з виконання Плану дій Ініціативи "Відкритий Парламент" неодноразово ставив питання про затвердження єдиної форми звітності та контролю над регулярним звітуванням, щоб виборці нарешті отримали можливість порівняти якість представництва своїх інтересів у найвищому законодавчому органі країни. Коаліція, до якої входять народні депутати, представники Апарату ВРУ, громадські діячі, розробила єдину форму звітування, яка і була представлена на заході.

Така форма звіту має бути вбудована у депутатську сторінку та містити чіткі критерії, за якими виборець зможе оцінити, як працює народний депутат. «Там мають бути його плани роботи, депутатські запити та звернення, робота у комітетах та з виборцями, фінансові витрати, міжнародна діяльність тощо. Такими чином виборець зможе ефективно оцінити діяльність народного депутата», – зазначив народний депутат Остап Єднак.

3Втім, широку громадськість все ще потрібно навчати тому, що такі звіти необхідно враховувати при виборі, за кого голосувати на виборах. «Ми не дійшли до того, що це є обов'язково та нормально, коли суспільство слідкує та робить висновки з того, як хто працює, відвідує засідання комітетів. І потім, якщо є потреба, то є санкції, що на виборах за цю людину не голосують. Бо єдиними дієвими санкційним механізмом для народних обранців може бути лише політичні санкції, що ця людина просто не займе місце у парламенті. Громадськості все ще треба пояснювати, хто такий ефективний народний депутат», – вважає народний депутат Альона Шкрум.

Відео з брифінгу можна переглянути тут: