- Деталі
-
09.02.2017
Київ, 6 лютого 2017 - В Українському кризовому медіа-центрі учасниками Ініціативи «Відкритий парламент» відбулась презентація єдиної форми звітування народних депутатів.
Україна приєдналася до Декларації відкритості парламенту рівно рік тому - 5 лютого 2016 року. Це міжнародний стандарт, покликаний забезпечити відповідальне виконання парламентами їхньої представницької функції. До річниці діяльності Ініціативи «Відкритий Парламент» в Україні (що функціонує в рамках проекту ПРООН-ВРУ-ЄС «Рада за Європу»), активісти руху «ЧЕСНО» та учасники Ініціативи «Відкритий парламент»
проаналізували як народні депутати звітують про свою діяльність - практику, що покликана зробити роботу народних обранців відкритою та зрозумілою громадянам.
Підзвітність політиків - це аксіома цивілізованого суспільства. Разом з тим, за результатами дослідження ЧЕСНО, лише 15% народних депутатів публікують звіти про свою діяльність. Інші не дотримуються ЗУ «Про статус народного депутата». Загалом, громадськості доступні звіти 63 народних депутатів за будь-який період 2016 року. Це становить лише 15% від 423 депутатів. Дані свідчать, що ці депутати в середньому на 8% краще відвідують пленарні засідання (за даними письмової реєстрації), а їхні картки присутні на голосуваннях на 10% більше. Ті, що звітують, - більшою мірою мажоритарники - хваляться у своїх звітах благодійністю та «вибиванням» грошей на округ.
Моніторинговий комітет з виконання Плану дій Ініціативи "Відкритий Парламент" неодноразово ставив питання про затвердження єдиної форми звітності та контролю над регулярним звітуванням, щоб виборці нарешті отримали можливість порівняти якість представництва своїх інтересів у найвищому законодавчому органі країни. Коаліція, до якої входять народні депутати, представники Апарату ВРУ, громадські діячі, розробила єдину форму звітування, яка і була представлена на заході.
Така форма звіту має бути вбудована у депутатську сторінку та містити чіткі критерії, за якими виборець зможе оцінити, як працює народний депутат. «Там мають бути його плани роботи, депутатські запити та звернення, робота у комітетах та з виборцями, фінансові витрати, міжнародна діяльність тощо. Такими чином виборець зможе ефективно оцінити діяльність народного депутата», – зазначив народний депутат Остап Єднак.
Втім, широку громадськість все ще потрібно навчати тому, що такі звіти необхідно враховувати при виборі, за кого голосувати на виборах. «
Ми не дійшли до того, що це є обов'язково та нормально, коли суспільство слідкує та робить висновки з того, як хто працює, відвідує засідання комітетів. І потім, якщо є потреба, то є санкції, що на виборах за цю людину не голосують. Бо єдиними дієвими санкційним механізмом для народних обранців може бути лише політичні санкції, що ця людина просто не займе місце у парламенті. Громадськості все ще треба пояснювати, хто такий ефективний народний депутат», – вважає
народний депутат Альона Шкрум.
Відео з брифінгу можна переглянути тут: