Новини

Як ОГС можуть застосовувати підхід, заснований на правах людини, на практиці? Досвід Центру “Тамариск”

Історія Тетяни Карельської, громадської активістки Дніпровського регіонального хабу ОГС, щодо того, як можна на практиці застосовувати правовий підхід в діяльності організації.

 
13492314 1199689430089889 7678394517639206815 nКомплексний розвиток місцевих територіальних громад є одним із головних напрямків діяльності Центру підтримки громадських та культурних ініціатив «Тамариск». Такий розвиток стає можливим тільки за активної участі громадян у прийнятті рішень, які впливають на якість їхнього життя. Право громадян брати участь у веденні державних справ чітко визначене у Загальній декларації прав людини та Міжнародному пакті про громадянські і політичні права. Тому для Центру дуже важливо працювати з громадами, застосовуючи підхід, заснований на правах людини.
 
Тетяна та її колеги дуже активно працюють в Дніпропетровській області. Протягом двох років, коли Центр отримував підтримку ПРООН на інституційний розвиток, він став справжнім центром поширення знань для малих організацій громадянського суспільства. Після двох тренінгів, проведених Програмою розвитку ООН з питань підходу, заснованого на правах людини, у «Тамариску» вирішили подивитися на свою роботу з точки зору цього підходу.
 
Вони обрали місто Підгородне в якості пілотної громади через ряд причин: у ньому живуть і працюють випускники освітніх програм Центру; за допомогою його експертів там створено декілька нових громадських об'єднань; громадяни є досить активними, проте мають достатньо складні відносини з владою.
 
13103502 1001470886554939 2038369297212196215 nТо ж, робота у пілотній громаді м. Підгороднього розпочалася з аналізу ситуації, який включав визначення проблем, які потрібно вирішити, аналіз самої проблеми та її наслідків, аналіз зацікавлених сторін.
 
Головною проблемою, яку треба було вирішили, визначили порушення права членів громади брати участь у веденні державних справ. Люди вважали місцеву владу непрозорою, закритою, такою, яка не бажає слухати людей. Залученість громадян до діяльності місцевої влади була досить низькою, таким чином, створюючи можливості для корупції.
 
То ж громадські активісти визначили орган місцевого самоврядування і підрозділи виконавчої влади носіями обов'язків, та членів місцевої громади, організації громадянського суспільства – володарями прав. Спільно з громадянами міста, вони дослідили, що потрібно для того, щоб володарі прав та носії обов'язків почали діяти. Виявилося, що необхідно підготувати та ввести в дію документи відповідної місцевої нормативно-правової бази.
 
28067627142 6b31291b8e orttty76878Виконати плани на практиці було іншим викликом. Експерти Центру «Тамариск» підготували проекти відповідних нормативних документів для виконавчого комітету міської ради м. Підгородне:
 
- Про порядок сприяння проведенню громадської експертизи діяльності Підгородненської міської ради та виконавчого комітету
- Про громадську раду при виконавчому комітеті міської ради м. Підгородне
- Про порядок організації і проведення консультацій з громадою міста Підгородне
- Міська цільова Програма та Положення про партисипативне бюджетування (бюджет участі) на території Підгородненської міської ради на 2016-2020 роки.
 
Всі проекти документів були розміщені на інформаційно-новинному порталі Podgorodnoe.in.ua. для обговорення.
 
«Ми працювали, намагаючись дотримуватися головних принципів підходу, заснованого на правах людини: участь, прозорість, підзвітність, демократичне управління, рівність і недискримінація. Впевнені, що якщо ми вимагаємо дотримання даних принципів від влади, то і самі повинні їх застосовувати. Завдяки цьому організація стає сильнішою, нам починає довіряти наше соціальне оточення, навколо нас об'єднуються люди. До участі у проекті залучилися партнерські громадські організації, громадські активісти, депутати міської ради, працівники апарату виконкому, активні громадяни» - говорить Тетяна Карельська.
 
Kherson-Forum-1У Підгородньому були проведені інформаційна кампанія серед громади міста щодо важливості громадського контролю за діяльністю місцевої влади, громадське обговорення підготовлених проектів документів, переговори з усіма зацікавленими сторонами, круглий стіл, численні зустрічі громадських активістів з депутатами.
 
Спільна робота принесла результати в березні 2016 року, коли Підгородненська міська рада прийняла Рішення «Про затвердження порядку сприяння проведенню громадської експертизи». Пізніше, у жовтні 2016 року міською радою прийнято рішення «Про затвердження Положення про партисипативне бюджетування (бюджет участі) на території Підгородненської міської ради» та відповідна міська цільова Програма на 2016-2020 роки, яка започаткувала впровадження інноваційного механізму залучення членів громади до розподілу частини коштів міського бюджету. З 2017 року на проекти від мешканців міста у рамках партисипативного бюджету щорічно буде виділятися 500 тисяч гривень.
 
Багато чого ще належить зробити; проте перші результати довели, що застосування підходу, заснованого на правах людини, має дійсні переваги для розбудови довіри між громадянським суспільством та органами влади. Посадовці, які раніше ігнорували пропозиції громадських організацій та активістів, сьогодні змінюються; вони звикають працювати з місцевими активістами. Також кардинально змінилася ситуація з інформуванням громади щодо питань, які розглядаються та приймаються на сесіях міської ради.
 
Діяльність по залученню жителів м. Підгороднього до активної громадської діяльності продовжується. Право брати участь у веденні державних справ для жителів громади поступово стає реальністю.