Новини

Верховна Рада України приєдналася до Декларації відкритості парламенту

Київ, 5 лютого 2016 – Верховна Рада України приєдналася до Декларації відкритості парламенту. Таким чином, Україна стала однією із перших держав-учасниць Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд», яка розробила План дій не лише для уряду, але й для парламенту.

 
8
Офіційне приєднання до Декларації відбулося під час урочистого заходу у стінах Верховної ради, в ході якого було оприлюднено План дій з реалізації Декларації та розпочала свою діяльність робоча група для координації та імплементації плану упродовж наступного року. План дій з реалізації Декларації відкритості парламенту відображає приєднання України до глобального руху з посилення відкритості представницьких органів законодавчої влади у світі. Його метою є забезпечення більшої прозорості роботи парламенту та залучення громадян до парламентських процесів відповідно до принципів Декларації відкритості парламенту.

Голова Верховної Ради Володимир Гройсман дав старт приєднанню України до міжнародної Декларації відкритості парламенту через три інструменти: удосконалення законодавства, створення технологічних можливостей та інформування громадськості.
 
1«Наша мета - побудувати сучасний, європейський Парламент, який буде націлений на прийняття якісних, професійних рішень та упровадження реформ. Ми повністю сповідуємо принципи, закладені у Декларації відкритості парламенту, і будемо конкретними кроками рухатися уперед, щоби Верховна Рада стала насправді інституцією, з якої почнеться відродження як парламентаризму, так і інституційної спроможності влади в Україні», - заявив Володимир Гройсман.
 
Під час презентації Плану дій народний депутат України Світлана Заліщук наголосила: «У нас є амбіція - зробити парламент найвідкритішим і найпрозорішим органом влади. Ми вже відкрили декларації депутатів, інформацію про помічників, зробили комітети доступними для журналістів. Приєднання до Декларації відкритості парламенту створює позитивні умови для депутатів восьмого скликання забезпечити подальші незворотні зміни у Верховній Раді».
 
6«Громадяни не люблять депутатів, бо не вміють ними користуватися. Коли громадяни зрозуміють, навіщо їм народний депутат, перестануть вимагати змінити лампу у під'їзді. Функція сучасного парламенту - не лише представництво, законотворчість і контроль, але й інформування, в цьому громадськість допоможе ВРУ", - зазначив Андрій Круглашов, координатор Руху ЧЕСНО.
 
План дій з реалізації Декларації відкритості парламенту розроблено українськими організаціями моніторингу парламентської діяльності (ОПОРА, ЧЕСНО, Transparency International Україна, Центр політичних студій та аналітики, Інститут Медіа Права) разом із Верховною Радою України за підтримки Програми розвитку ООН в Україні. План дій включає в себе 20 зобов'язань між Парламентом і громадянським суспільством за наступними напрямами: 1) доступ до інформації; 2) залучення громадян до парламентських процесів; 3) звітність, та 4) технології та інновації.
 
2«План дій з відкритості парламенту передбачає низку дієвих заходів із недопущення діяльності народних депутатів в умовах конфлікту інтересів, власне, як і порушення ними правил етичної поведінки. А як цього добитись на практиці? Парламентарям потрібні нормальний Кодекс етичної поведінки та зрозуміла й проста у використанні форма фіксації конфліктів інтересів народних депутатів. Transparency International Україна готова допомогти Раді у розробці та належному запровадженні цих документів. А ще ми хочемо допомогти громадянам легше комунікувати з Верховною Радою, передусім через електронні звернення та електронні петиції. Найголовніше, - ми ще й будемо стежити, аби розроблені інструменти і справді працювали, а люди знали про нові можливості», - зауважив Олексій Хмара, виконавчий директор Transparency International Україна.
 
«Інформація про використання парламентом бюджетних коштів завжди була таємницею і довгий час суспільство не мало доступу до бюджету та кошторису Верховної Ради України. Для досягнення повної прозорості необхідно на сайті парламенту створити розділ "Використання бюджетних коштів" де буде розміщений у доступній формі з графіками бюджет та кошторис парламенту, фінансовий звіт за попередній рік, бюджетні запити, паспорти бюджетних програм. Все це має бути в машиночитному форматі, що сприятиме впровадженню використання відкритих даних в Україні. Окрім того парламент має у повному обсязі виконувати норму закону Про відкритість використання публічних коштів, зокрема це стосується публікації Управління справами фінансових звітів про роботу підпорядкованих державних підприємств та публікацію у повному об'єму звітів про проведені державні закупівлі», - зазначив голова Центру політичних студій та аналітики Віктор Таран.
 
9Ініціатива «Відкритий Парламент» для України, як і Ініціатива «Партнерство «Відкритий Уряд», базується на принципах прозорості, участі громадськості, підзвітності, технологій та інновацій.
 
«Модернізація парламентських ЗМІ – це своєрідний спосіб «декомунізації» Верховної Ради, відмова від радянського підходу до інформування громадян та перехід до стандартів прозорості і відкритості. Сподіваємось, керівництво Парламенту не зволікатиме із реформуванням видань «Голос України» і «Віче» та переформатуванням телеканалу «Рада», - наголосив під час презентації директор Інституту Медіа Права, член Ради РПР Тарас Шевченко.
 
«Належний парламентаризм можливий за умов репрезентативності його складу по відношенню до настроїв, політичних вподобань громадян, інституційної незалежності, відкритості, підзвітності та прозорості. Завдяки ефективному виконанню Плану дій з реалізації Декларації відкритості парламенту, ми можемо стати на 2 сходинки ближче до найбільш прогресивних держав з високим рівнем політичної культури. Заради цього нам потрібно реформувати сам парламент, що включатиме інституційні, управлінські та процедурні зміни», - зауважила координатор громадської мережі «ОПОРА» Ольга Айвазовська.
 
 
Ініціатива підтримується програмою "Демократизація, прав людини та розвиток громадянського суспільства", що реалізується ПРООН в Україні та фінансується Міністерством закордонних справ Данії.
 
***
«Відкритий Парламент» - міжнародна ініціатива, яка координується відповідною робочою групою з питань законотворчої відкритості, яка в рамках Ініціативи «Партнерство «Відкритий уряд» працює над поширенням найкращих практик відкритості парламентських процесів. Діяльність робочої групи базується, зокрема, на Декларації відкритості парламенту, розробленій громадськими організаціями моніторингу парламентської діяльності з усього світу. На сьогодні більше 160 організацій моніторингу парламентської діяльності з 82 країн приєдналися до Декларації відкритості парламенту. Греція, Грузія, Коста-Ріка, Мексика і Франція вже затвердили та виконують плани дій із законотворчої відкритості, а Гана, Колумбія і Сербія ще їх розробляють.