Новини

Система покарання, а не лікування

Київ, 23 листопада 2015 – Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та міжнародні експерти у сфері надання психіатричної допомоги з Великобританії, Нідерландів і Литви здійснили візити до психіатричних закладів для оцінки чинної системи судової психіатрії в Україні.

 
12265894 984489371617509 2959999423208663131 oУкраїнська судова психіатрія та догляд за психічним здоров'ям у в'язницях досі страждають від наслідків після-радянської психіатричної практики. Центральною проблемою є відсутність стандартів і чіткої процедури лікування правопорушників з психічними відхиленнями, що призводить до відсутності плану реабілітації для тих, які були оголошені повністю або частково неосудними. Таким чином, для забезпечення належного догляду повинно бути розроблене довгострокове бачення для всієї галузі, включаючи всі аспекти судово-психіатричної служби.
 
ПРООН підтримав Секретаріат Омбудсмена та організацію "Human Rights in Mental Health -FGIP" (Глобальна ініціатива в психіатрії) для проведення першої в країні оцінки судово-психіатричних послуг, щоб розробити довгострокове бачення для сектора, а також розвинути моніторинговий потенціал Національного превентивного механізму в Україні.
 
Моніторингова експертна група відвідала Українську психіатричну лікарню з суворим наглядом, відділення з посиленим наглядом Дніпропетровської клінічної психіатричної лікарні, Полтавську обласну клінічну лікарню ім. О.Ф. Мальцева і Київське обласне психіатрично-наркологічне медичне об'єднання, де надають психіатричну допомогу особам, до яких застосовані примусові заходи медичного характеру.
 
Група дійшла висновку, що проведення антитерористичної операції на сході країни призвело до збільшення навантаження лікарень Полтавської та Дніпропетровської областей, а це спричинило зниження якості надання послуг. Також негативний вплив на стан судової психіатрії справляє складна економічна ситуація в країні.
 
Водночас, іноземні експерти зазначили, що сама система існує лише для обмеження волі та тотального контролю пацієнтів, до яких застосовані примусові заходи медичного характеру.
 
Тривалість лікування визначається тяжкістю вчиненого кримінального діяння, а не важкістю захворювання людини. За відсутності належної реабілітації пацієнти втрачають соціальні зв'язки та трудові навички. "Зайнятість хворих називають реабілітацією, а виконувану хворими неоплачувану роботу – працетерапією", – так охарактеризував проблему Альгімантас Ліаусдас, який очолює аналогічний заклад у Литві.
 
Система судової психіатрії потребує реформування через її сьогоднішню неефективність – такий одностайний висновок моніторингової групи. Пропозиції та рекомендації щодо усунення названих та інших недоліків будуть висвітлені у Спеціальній доповіді Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.