Новини

Україна: зниження інтенсивності бойових дій, але серйозні проблеми в сфері прав людини все ще залишаються – доповідь ООН

Женева, 9 грудня 2015 року – У ході конфлікту, який забрав більше 9 000 життів, спостерігається істотне зниження бойових дій в окремих районах на сході України впродовж декількох останніх місяців, йдеться в доповіді ООН з прав людини, оприлюдненій сьогодні. 


Зберігаються серйозні проблеми в сфері прав людини, в тому числі безкарність, катування та відсутність законності та правопорядку на сході, а також тяжке гуманітарне становище жителів охоплених конфліктом територій та внутрішньо переміщених осіб.
 
У дванадцятій доповіді Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні говориться, що «припинення вогню в рамках перемир'я», про яке було досягнуто домовленості 26 серпня, призвело до істотного зниження інтенсивності бойових дій, в тому числі завдяки відведенню деяких видів тяжкого озброєння українськими військовими та озброєними групами. За період з 16 серпня по 15 листопада, охоплений доповіддю, 47 цивільних осіб було вбито і 131 – поранено. Загальна кількість загиблих з середини квітня минулого року становила щонайменше 9 098 осіб, і ще 20 732 були поранені. Ця кількість включає в себе цивільне населення, українські збройні сили та озброєні групи.

Причиною нових жертв серед цивільного населення стали в основному вибухонебезпечні пережитки війни та саморобні вибухові пристрої, що «підкреслюючи гостру необхідність проведення масштабної діяльності з розмінування та інформування про мінну небезпеку по обидві сторони лінії зіткнення», йдеться в доповіді. В той же час продовжується приток боєприпасів, озброєння та бойовиків з Російської Федерації на території, які контролюються озброєними групами, лишаючи ситуацію вкрай вибухонебезпечною.

В доповіді також йдеться про те, що продовжували відбуватися серйозні порушення прав людини щодо осіб, які проживають на територіях, які контролюються самопроголошеними «Донецькою народною республікою» та «Луганською народною республікою», включаючи вбивства, катування, жорстоке поводження, незаконне тримання під вартою та примусову працю, обмежену свободу пересування, зібрань та вираження поглядів. Місцеві жителі продовжують залишатися без ефективного захисту своїх прав. «Приблизно 2,9 мільйона людей, які проживають в зонах, охоплених конфліктом, продовжували стикатися з труднощами при реалізації своїх економічних і соціальних прав, зокрема, доступу до якісної медичної допомоги, житла, соціальних послуг та виплат, а також компенсаційних механізмів за пошкоджене, конфісковане або розграбоване майно», йдеться в доповіді; в ній також відзначається, що наближення зими та перешкоди для діяльності гуманітарних організацій можуть погіршити ситуацію.

«Становище приблизно 800 000 людей, які проживають по обидва боки лінії зіткнення, є особливо тяжким», зазначається в доповіді.

Обмеження свободи пересування цивільного населення через лінію зіткнення, введені вимогами Тимчасового Порядку, прийнятого Урядом в січні 2015 року, залишаються однією з основних проблем для людей, які проживають в охоплених конфліктом районах Донецької та Луганської областей. Це призводить до зростаючого відчуття ізоляції для багатьох людей, руйнуючи зв'язки в родині та громаді, говориться в доповіді.
 
В доповіді також вказується на широко поширену само цензуру та неможливість для працівників засобів масової інформації реалізовувати свободу вираження поглядів на сході. Обмеження з боку Уряду України щодо співробітників ЗМІ також негативно позначаються на свободі висловлювань в країні.

В доповіді зазначається, що «співробітники Служби безпеки України, як видається, користуються високим ступенем безкарності з рідкими випадками розслідувань заяв стосовно них». В доповіді задокументовані випадки «насильницьких зникнень, довільного затримання та тримання інкоммунікадо, а також катування та жорстокого поводження з людьми, які підозрюються в посяганні на територіальну цілісність або тероризмі або вважаються прихильниками самопроголошених «Донецької народної республіки» та «Луганської народної республіки».

Притягнення до відповідальності осіб, винних у вбивствах протестувальників та інших порушеннях прав людини, скоєних під час подій на Майдані в період між листопадом 2013 року та лютим 2014 року, все ще не забезпечено, зазначено в доповіді. Відсутній прогрес і в забезпеченні притягнення винних до відповідальності за загибель 48 людей під час насильства в Одесі в травні 2014 року.

В Автономній Республіці Крим, статус якої визначено резолюцією Генеральної Асамблеї ООН 68/262, жителі продовжують піддаватися істотному обмеженню їх прав у зв'язку з застосуванням обмежувальних правових норм, накладених на них Російською Федерацією, йдеться в доповіді. Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні продовжує отримувати повідомлення про порушення права на життя, свободу, особисту безпеку і недоторканність, а також права на справедливий суд та свободи висловлювань та зібрань. В доповіді також зазначається, що торговельна блокада Криму, розпочата українськими активістами, призвела до порушень прав людини, яким співробітники правоохоронних органів не приділили належної уваги.

Верховний комісар ООН з прав людини Зейд Раад аль Хусейн заявив, що відсутність правопорядку та легітимної влади на територіях, які знаходяться під контролем озброєних груп, в поєднанні з подальшою присутністю іноземних бойовиків та сучасного озброєння, залишили людей в тяжких умовах, без реального правового захисту та доступу до правосуддя.

«Цивільне населення в охоплених конфліктом східних регіонах України закінчує рік так само, як і починало – у вкрай тяжкій гуманітарній ситуації та ситуації з правами людини. Люди похилого віку не мають доступу до своїх заощаджень, люди з інвалідністю практично не отримують допомоги, а обмежений доступ до охорони здоров'я залишив багатьох в убогому, тяжкому, навіть небезпечному для життя становищі», сказав Верховний комісар Зейд.

«Після загибелі більш ніж 9 000 людей, зниження інтенсивності бойових дій, а відтак і нових жертв, є вкрай позитивним зрушенням. Я закликаю всі сторони до повного виконання Мінських угод і до активної роботи з забезпечення верховенства права та норм міжнародного права прав людини на всій території України».

Верховний комісар нагадав всім залученим до конфлікту, включаючи тих, під чиїм контролем знаходяться окремі райони Донецької та Луганської областей, що вони можуть бути притягнуті до відповідальності за порушення прав людини, скоєні на територіях, які знаходяться під їхнім контролем. Це в особливій мірі стосується осіб, які несуть відповідальність за злочинні дії підлеглих.

Він відзначив певний прогрес у виконанні Урядом України відповідних положень Мінських угод, а також прийняття Національної стратегії у сфері прав людини та прийняття юрисдикції Міжнародного кримінального суду щодо злочинів, скоєних після 20 лютого 2014 року. Верховний комісар також закликах українську владу забезпечити правосуддя та підзвітність.
 
Повний текст доповіді знаходиться за посиланням: http://www.ohchr.org/Documents/Countries/UA/12thOHCHRreportUkraine.doc