Новини

Сприяння позитивним змінам через розвиток потенціалу молоді

Уявіть Україну, де більше половини молоді бере участь у житті громади й прийнятті рішень! Це не просто мрія – значна присутність молоді у громадському житті може стати реальністю.  

Згідно з опитуванням Міністерства молоді та спорту у 2017 році, майже 52% української молоді готові брати участь у громадянських ініціативах – що їх зупиняє, так це брак можливостей і впевненості в своїх силах. Опитування показало, що молоді люди почувалися ізольованими, полишеними без уваги й нездатними зробити свій внесок у розвиток країни. Такі настрої – серед основних причин, що зумовлюють масову еміграцію талановитої молоді.

У XXI сторіччі молодь стикається з абсолютно новими викликами, такими як вплив глобалізації, масове переміщення населення, поширення популізму, зростання проявів нетолерантності, зміни на ринку праці та наслідки зміни клімату. Хоча понад 20% молодих людей безробітні і не мають доступу до освіти чи професійної підготовки, а 25% постраждали від насильства чи конфлікту – їхні інтереси нерідко залишаються за дужками при формуванні стратегій розвитку чи в мирних перемовинах, а їхній голос у процесі прийняття рішень залишається без уваги.   

Відсторонення молоді  означає, що їхнє прагнення до правосуддя й розвитку прав людини просто не має простору, щоб розгорнутися. Про такі почування свідчить і опитування ПРООН 2018 року, яке показало, що 84% молодих українців вважають свободу найвищою цінністю, 81% назвали пріоритетом право на життя, 61% – право на освіту, 51% – право визначати власну долю, а 45% – свободу думки, совісті та релігії.  

Невикористаний ресурс

Не дивно, що впродовж останніх 25 років молодь опинялася серед очільників багатьох революцій, акцій протесту й політичних виступів, особливо на теренах колишнього Радянського Союзу. Знову і знову світ отримує нагадування, що молоді люди – це величезний невикористаний потенціал, який наполегливо підштовхує до змін та нових ідей. Вони щиро вірять у позитивні можливості й ефективність новітніх технологій, боротьбу зі зміною клімату, інклюзивне суспільство й соціальну справедливість.

Ті, у кого запалу менше, гальмують прагнення молоді до щастя та розвитку. У 2018 році 73% молоді навіть не намагалася відстояти свої порушені права, адже оточення рідко заохочує молодь бути активною.   

Робота з молоддю

Разом з тим, перспективи залучення молоді до громадянської активності виглядають доволі оптимістично: полеміка в органах державної влади, громадських організаціях та інших установах більше не зводиться до того, чи варто залучати молодих людей до роботи; питання стоїть інакше – як із ними працювати.

Міністерство молоді та спорту активно залучає молодих людей до процесів розвитку в Україні. Наприклад, Міністерство та декілька агенцій ООН, включаючи ПРООН, започаткували програму «Молодіжний працівник». Завдяки цій програмі понад 2 000 держслужбовців та громадських активістів зі всієї України отримали необхідні знання та навички для застосування інноваційних форм молодіжної участі. Це стало поштовхом до запуску спеціалізованих освітніх курсів із громадянської освіти, посилення ролі молоді у процесах децентралізації, застосування інклюзивних підходів у діяльності молодіжних центрів та волонтерських ініціативах для молоді. Учасники програми, які пройшли курс з громадянської освіти, знайшли застосування своїм знанням із роботі з молоддю, поширюючи ідеї соціальної згуртованості, захисту прав національних меншин та створення дорадчих молодіжних органів при державних установах.

Окрім того, Міністерство молоді та спорту, чимало інших міністерств, агенцій та організацій докладають спільних зусиль, щоб забезпечити залучення молоді до процесу прийняття рішень на всіх рівнях громадянського життя, пропонуючи для цього безліч дієвих інструментів. Наразі існує близько 50 молодіжних рад, п’ять із яких були створені за підтримки ПРООН у Чернігівській області у 2018 році.   

Існують також Молодіжні банки, що надають малі гранти молодим людям, які розробляють і впроваджують проекти в своїх громадах, спрямовані на вирішення нагальних проблем. Зараз у різних областях працюють десять таких банків, сприяючи залученню молоді до активної й ефективної участі у громадському житті.

Подолання корупції

День боротьби з корупцією і тематичні антикорупційні уроки доповнюють ці зусилля, натомість корупція забирає ресурси у громадян, зокрема у молоді. Залучення молоді до боротьби з корупцією сприяє тому, аби втрачені ресурси повернулися до тих, кому вони насправді належать. Українська молодь пристрасно й рішуче прагне змін, тож не погодитися ні на що інше, окрім прозорості та доброчесності.

Окрім того, аби зібрати найуспішніші практики молодіжної роботи, у 2017 та 2018 рр. Міністерство молоді та спорту спільно з ПРООН провели всеукраїнський конкурс за підтримки Міністерства закордонних справ Данії. У межах конкурсу вдалося зібрати 273 найкращі практики, які чітко продемонстрували, що молоді люди справді можуть змінювати свої громади на краще. До успішних прикладів варто віднести молодіжну раду селища Дунаївці, яка допомагає місцевим органам влади вирішувати питання молоді у процесі розробки стратегій розвитку; громадянські освітні ініціативи для молоді, спрямовані на просування демократичних реформ та прав людини (наприклад, жива бібліотека у Харкові, інклюзивний соціальний театр у Полтаві та проект із Києва «Книжки, що говорять», створений для молодих людей із порушеннями зору); відкриття креативних просторів для молоді, таких як Тернопільський науковий центр чи простір для коворкінгу у селі Доманівка, де можна проводити вільний час, відвідувати курси й збиратися для обговорення й спільного прийняття рішень.

Нарешті, Україна знаходиться на передовій розвитку інформаційних технологій – стартапи й інноваційні рішення, багато з яких напрацьовані саме молоддю, добре відомі в усьому світі. Неможливо не згадати Prometheus – освітню онлайн-платформу, що здійснила справжній прорив, забезпечивши доступ до безкоштовного та високоякісного освітнього контенту для понад 500 000 користувачів, та Grammarly – онлайн-систему, яка використовує штучний інтелект для виправлення помилок та покращення написання текстів. Показово, що Grammarly змогла залучити інвестиції на суму понад 110 мільйонів доларів США.

Зміцнення демократії

ПРООН в Україні спрямувала інноваційний потенціал молодих людей для соціального блага, організувавши конкурс молодіжних інновацій U-Inn, що мав на меті зібрати й підтримати кращі інноваційні ідеї для зміцнення демократії і прав людини у місцевих громадах. У конкурсі взяли участь понад 540 молодих жінок і чоловіків; їхній ентузіазм мав «вірусний» ефект і спричинив справжню хвилю молодіжної активності по всій Україні, результатом чого стала поява мобільного додатку для моніторингу громадянами доброчесності роботи міськрад і веб-чекера, що дозволяє перевірити наскільки веб-сайти, покликані забезпечити впровадження електронної демократії, доступні для людей з порушеннями зору та іншими видами інвалідності. Майже 78% учасників U-Inn із гордістю говорять по те, що керуються принципами толерантності і недискримінації у своїй щоденній роботі, а 44% із них кажуть, що вже впливають на процес прийняття рішень на місцевому рівні завдяки інструментам, які вони опанували під час участі у конкурсі.

Молоді люди усвідомлюють, що у них є внутрішній потенціал стати справжніми творцями змін. Вони не пропускають нагоди долучитися до таких змін.

Направляючи і допомагаючи молоді реалізовувати свій потенціал, а також створюючи сприятливе середовище для громадянського залучення, можна сприяти швидкому формуванню нової концепції демократії. Молодь XXI століття повинна мати шанс просувати й надихати соціально-політичні зміни повсюди, як в Україні, так і в світі.

Вперше опубліковано у виданні Kyiv Post 4 лютого 2019 р.